Същност
Все по-голяма популярност набира един иновативен метод за международна онлайн търговия а именно т.нар. Дропшипинг. Основното негово предимство, което го прави и все по-предпочитан, е това че не изисква влагане предварително на средства в закупуване на стоки и поддържане на складови наличности. Това позволява на бъдещите търговци да започнат своят бизнес с значително малък начален капитал, в допълнение те не влагат пари за наем на помещения и заплати на служители, а в същото време пазарат на който предлагат своите стоки на практика е неограничен.
Какво най-общо представлява Дропшипинг търговията: има няколко разновидности, като основният е следният: Търговецът предварително установява отношения с неограничен по брой производители, чиито продукти предлага в своята онлайн платформа. За целта може да се използва както личен сайт, така и някоя от водещите световни платформи като Amazon, eBay, Shopify и др. Когато клиент хареса даден продукт, той заплаща посочената цена на платформата на търговеца (която е формирана от цената на производителя завишена с определена надценка), след това търговеца препраща заявката до производителя, който от своя страна извършва доставката до клиента от името на търговеца. Търговеца превежда сумата която производителя е обявил за своята стока като задържа т.нар. марж на цената или това е надценката която той си е сложил.
Счетоводна отчетност и данъчно облагане
Ще разгледаме случай при който търговецът е фирма регистрирана в България и е установила взаимоотношения с производители от чужбина. На първо място преди още да започне дейността си той трябва да се регистрира по ДДС, като най-добрият вариант е на основание чл. 100 от ЗДДС или иначе казано регистрация по желание. Както вече споменахме съществуват няколко разновидности на Дропшипинг търговията които са сходни по между си, подчиняват се на горепосочената рамка, но имат и специфични особености. Основните от тях, който ще разгледаме и в момента са два:
- Първият вариант е тогава, когато търговеца реално не купува стоката от производителя и след това да я продава на клиента, а по-скоро се явява един вид посредник при сделката. В този случай той рекламира стоките на производителя и в случай на намерен клиент препраща заявката към производителя, който на практика реализира самата продажба за негова сметка и от негово име. В края на всеки месец търговеца фактурира предварително договорена комисионна на производителя на база оборота, който е реализирал за него от привлечените клиенти и реализирани сделки или комисионата формирана от надценката, която търговецът сам е определил в своят магазин . В този случай търговеца реално не извършва чисто търговска дейност а услуга по посредничество. Съгл.чл 21 ал.2 от ЗДДС място на изпълнение на доставката на услуга, когато получател е данъчно задължено лице е мястото където е установен самият получател т.е. извън страната. Тогава сделката е необлагаема съгласно ЗДДС и във фактурата за комисионата не се начислява ДДС. Важно е разбира се да се проверява статута на производителя особено когато става въпрос за страни от ЕС. За производители от ЕС достатъчно е да проверим за валиден VAT номер, което е гаранция за третирането им като ДЗЛ. В някои случаи се използват специален тип компании регистрирани в Обединеното кралство като LP, SLP и др. Дружества които нямат VAT номера и с тях трябва да се внимава.
- Вторият вариант е този, при който търговецът купува стоката от производителя и я продава на клиента, като самият транспорт се извършва директно от страната, в която е базиран производителя към клиента без стоката никога да влиза на територията на страната. За целите на нашето данъчно облагане съгл. Чл. 17 ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставка на стока, която се превозва е мястото от където фактически започва транспорта при продажбата към клиента т.е. това е отново извън територията на страната. Във фактурата за продажба отново не се начислява ДДС тъй като попада в обхвата на необлагаемите доставки. Тук има някои специфични моменти относно статута на производителя и клиента. Например ако и двете са дружества с валидни VAT номера може да е налице хипотезата за посредник в тристранна операция за търговеца. В повечето случаи обаче крайните клиенти са физически лица, но винаги има и изключения. Важно е в зависимост от конкретният случай да се проверява дали няма търговеца да формира място на стопанска дейност в съответната страна на територията на която е мястото на изпълнение на доставката и дали ще трупа там облагаем оборот за евентуална регистрация по ДДС. Тъй като има много на брой възможни варианти и не можем да обхванем всички в един пример нашият съвет към бъдещите търговци е винаги да проучват добре наета и да използват професионални консултантски услуги преди и по време на извършване на дейността си, тъй като това е сфера, която все повече попада в полезрението на данъчните власти. Важно е да се знае например също и че когато крайните клиенти са ФЛ отпада задължението за издаване на фактура. Продажбите се отразяват и декларират в месечни отчети за продажби, които влизат в дневниците за продажби и месечните ДДС декларации. Има също така и други специфични особености, за които трябва да внимавате преди да се впуснете в тази дейност, тъй като неглижирането им може да доведе до сериозни санкции на един последващ етап при една проверка от данъчните власти.
Вижте също и…
- Новите правила за онлайн продажби на острова след BREXIT в сила от 01.01.2021г.
- Деклариране на корпоративни PayPal акаунти и Банкови сметки в чужбина
В ДОПЪЛНЕНИЕ ЗА ОНЕЗИ ОТ ВАС КОИТО:
- Сте решили да се занимавате с този, все повече набиращ сила и популярност, метод за онлайн търговия
- Искате да развиете всичко това, без да се притеснявате, че нарушавате нормативните уредби
- За да сте сигурни, че сте спазили всички законови изисквания
Предлагаме ви да закупите нашето подробно Он-лайн ръководство, както и да разберете повече за допълнителните услуги, които ще получите след това от ТУК
Кристиан Стефанов
6 years agoЗдравейте,
Имам амазон акаунт, на който бях сложил неистинска фирма и неистински VAT номер.
Получих имейл от амазон, в който те ми казват, че VAT номера ми е невалиден и че трябва да реагирам до 1 седмица.
Какво трябва да направя в тази ситуация и дали ще успея да направя такъв VAT номер за толкова кратко време и колко ще ми струва това?
Благодаря Ви!
boncho.yanchev
6 years agoЗдравейте,
За съжаление няма как това нещо да стане в рамките на една седмица. Единственият вариант , по който нещата можеше да се случат е ако имахте реална фирма с реален булстат, която обаче няма ДДС /VAT/ регистрация и сега просто да се пуснат документите за регистрация. Въпреки че и там има редица особенности свързани най-вече с това от къде са вашите клиенти, тъй като при редица случаи сте задължени да се регистрирате предварително преди да започнете дейността. Тъй като обаче казвате, че и фирмата, която сте използвали не е била реална, това няма как да стане. В момента има много голямо забавяне в Търговският регистър при обработка на заявленията, така че е невъзможно да откриете фирма и да я регистрирате по ДДС в срок от една седмица. За това винаги съветваме нашите клиенти да се консултират и проучат нещата предварително.
Успех!
Наско
5 years agoЗдравейте, обмислям да си направя сайт онлайн магазин за някакви стоки (още обмислям какви) но ще бъдат много разнообразни.Четох доста за дропшипинг-а включително и вашата статия, но не мога да разбера някои неща и ще ви бъда безкрайно благодарен, ако ми отговорите.Аз в момента съм на трудов договор и имам възможност да стоя доста време зад компютъра и за това мисля да се занимавам с това като допълнителен доход.Виждам, че има няколко вида дропшипинг, трябва ли във всички варианти да си регистрирам фирма, за да правя тази дейност и какво трябва да знам за дропшипъра и начина му на работа за да не се изисква фирма?Мисля, че не обособих много добре въпроса си, но дано сте ме разбрали 🙂
Хъбав ден!
boncho.yanchev
5 years agoЗдравейте,
На посоченият от Вас e-mail ще получите подробен отговор на вашият въпрос.
Николай Михайлов
5 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг чрез АлиЕкспрес.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин (за в бъдеще) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Моля, ако имате възможност да ми помогнете с отговори на въпросите по-горе!
Поздрави,
Николай Михайлов
boncho.yanchev
5 years agoЗдравейте,
Моля изпратете ни Ваш телефон за контакт на имейл office@skodi.net. Така ще се свържем с Вас и ще отговорим подробно на всичките Ви въпроси.
Георги Георгиев
5 years agoМоля Ви да изпратите отговорът на горепосочените въпроси и на e-mail адрес: summer_stuff@outlook.com.
Моника
5 years agoЗдравейте!
Искам да си отворя дропшипинг онлайн магазин.Свързала съм се с фирми и предлагам тяхната стока.Аз посреднича за продажбите.Реално не извършвам търговска дейност.За да си отворя онлайн магазин ще трябва ли фирма.
Габриела
5 years agoЗдравейте,в момента съм в отпуск по майчинство и се интересувам от възможности за допълнителни доходи. Запознах се с идеята на дропшипинг търговията и имам желанието да опитам, но всичко да се осъществява на територията на страната- доставчици, клиенти да са от България. Какви са вариантите да го правя законно? Доколкото четох или като физическо лице с граждански договор или като фирма? Какви са плюсовете и минусите във възможностите? Благодаря предварително за отделеното време!
Gabriela
5 years agoЗдравейте, в момента съм в отпуск по майчинство и се интересувам от възможности за допълнителни доходи. Запознах се с идеята за дропшипинг търговията и искам да опитам. Мисля да предлагам само в България, т.е. и производители/доставчици и крайни клиенти да са от България. Интересува ме в моя случай (по майчинство) кой вариант е по-добър според Вас – като физическо лице с комисионен договор или да си направя фирма? Какви са особеностите, както и плюсовете и минусите в двата случая? Какви данъци дължа и как трябва да се отчитам? Благодаря предварително за отделеното време!
Габриела
5 years agoЗдравейте, в момента съм в отпуск по майчинство и се интересувам от възможности за допълнителни доходи. Запознах се с идеята за дропшипинг търговията и искам да опитам. Мисля да предлагам само в България, т.е. и производители/доставчици и крайни клиенти да са от България. Интересува ме в моя случай (по майчинство) кой вариант е по-добър според Вас – като физическо лице с комисионен договор или да си направя фирма? Какви са особеностите, както и плюсовете и минусите в двата случая? Какви данъци дължа и как трябва да се отчитам? Благодаря предварително за отделеното време!
boncho.yanchev
5 years agoЗдравейте,
Имате писмо от нас на имейла с подробности относно Вашето запитване.
Мария
5 years agoЗдравейте, искам да започна дропшипинг бизнес чрез платформата Шопифай. В конкретния случай аз имам ще имам сайт и когато някой клиент направи поръчка, извърши плащане на моя банкова сметка аз изпращам поръчката на производителя, заплащам изкупната цена и след това той доставя стоката на клиента. В този случай трябва ли да регистрирам фирма по ДДС и ако да, в какъв размер ще са данъците, на месечна/ тримесечна/ годишна база и какви ще са разходите за счетоводно услуги.
Благодаря предварително.
Мария
Веси Младенова
5 years agoЗдравейте, в момента съм в майчинство като след като приключи смятам да напусна работа. Мисля да се захвана с дропшипинг търговия .Като идеята ми не е да ставам милионер а по скоро да получавам допълнителни доходи. Мисля да предлагам само в България, както и доставчиците да са от тук. Искам да питам кой вариант е по-добър като физическо лице с комисионен договор или да си направя фирма? По- горе видях че една жена също се интересува, та моите въпроси са долу горе същите. Аз искам всичко да си ми е легално. Но при условие че нямам стока на склад, а ще бъда посредник( трябва ли да имам касов апарат) какви са особеностите, както и плюсовете и минусите в двата случая? Какви данъци дължа и как трябва да се отчитам? Със сигурност в началото няма да имам чак толкова голяма печалба . Благодаря предварително.
boncho.yanchev
5 years agoМоля проверете пощата си. Там ще получите отговор на всичко което Ви интересува 🙂
Петър
5 years agoЗдравейте, искам да попитам при модел на бизнеса посредническа дейност/дропшипинг (Китай-Америка, Англия, Канада и тн.), при който нямам стока на склад какъв тип фирма ми е нужен? Какви данъци ще дължа? Под каква форма трябва да се отчита? От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
И проблем ли ще бъде, ако не живея на територията на България
Благодаря
boncho.yanchev
5 years agoМоля проверете пощата си и ще получите отговор на всичко което Ви интересува
Andrey Moraliev
4 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг чрез АлиЕкспрес.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин (за в бъдеще) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Моля, ако имате възможност да ми помогнете с отговори на въпросите по-горе!
Поздрави!
Генади
5 years agoЗдравейте,
първо ,много хубава статия и се радвам, че помагате на лутащите се хора като мен. Моето запитване е като на колегата Наско, по-рано в коментарите:
„Здравейте, обмислям да си направя сайт онлайн магазин за някакви стоки (още обмислям какви) но ще бъдат много разнообразни.Четох доста за дропшипинг-а включително и вашата статия, но не мога да разбера някои неща и ще ви бъда безкрайно благодарен, ако ми отговорите.Аз в момента съм на трудов договор и имам възможност да стоя доста време зад компютъра и за това мисля да се занимавам с това като допълнителен доход.Виждам, че има няколко вида дропшипинг, трябва ли във всички варианти да си регистрирам фирма, за да правя тази дейност и какво трябва да знам за дропшипъра и начина му на работа за да не се изисква фирма?Мисля, че не обособих много добре въпроса си, но дано сте ме разбрали ?“
Аз също съм на трудов договор и имам достатъчно време зад компютъра. Единствената разлика, е че аз не желая да правя сайт, а просто да препродавам в онлайн платформите.
Хубав ден 🙂
boncho.yanchev
5 years agoЗдравейте,
Изпратихме Ви имейл. Моля проверете пощата си и ще получите отговор на всичко което Ви интересува 🙂
Паула Донкина
5 years agoЗдравейте,
Трябва ли да регистрирам фирма, ако ще продавам продукти на български производите и осъществявам продажби само в България ? Доколкото знам мога да продавам като физическо лице, но какви ще ми бъдат данъчните задължения?
Загорова
5 years agoЗдравейте,
С приятелка решихме да се захванем с дропшипинг, чрез платформата shopify. Бяхме останали с впечатлението, че щом ще сме на практика само посредници, без реален досег до продукта, няма необходимост от регистриране на фирма. Но в хода на стартирането на он-лайн магазина през платформата и с всичко, което изчетох, съм меко казано объркана… А последното, което искам да извършвам дейност, която не е съобразена със законовите постановки. Ще съм Ви изключително благодарна, ако ни помогнете!
Интересува ме:
Трябва ли да си направим фирма още в началото? Притеснява ме, че не знаем все пак дали ще се окаже успешна за нас тази дейност. Ако-не, в последствие какво ще правим с тази фирма..?
Какви са стъпките, които трябва да предприемем, ако трябва да регистрираме фирма? Щом сме две, дали може да е ЕТ, ООД, или..?
Какви данъци ще дължа? Под каква форма трябва да се отчита? От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
И двете сме на трудов договор към момента. Това как се съотнася към създаването на фирма за он-лайн търговия с предимно в началото дейност извън страната?
Забравих да поясня, а може би е важно- главната идея е да стартираме така, а в последствие да се занимаваме с мода- дрехи, аксесоари. Дали има специфики за сектор в законово отношение?
Като цяло, както най-вероятно си личи и от въпросите ми, сме истински стартъп-и и се водим от идеята да задвижим бизнес за себе си и ще Ви бъда безкрайно признателна за всяка информация!
Благодаря предварително!
Успешен и усмихнат ден!
martin
5 years agoЗдравейте, искам да започна дропшипинг бизнес чрез платформата Shopify. В конкретния случай аз имам ще имам сайт и когато някой клиент направи поръчка, извърши плащане на моя банкова сметка аз изпращам поръчката на производителя, заплащам изкупната цена и след това той доставя стоката на клиента. В този случай трябва ли да регистрирам фирма по ДДС и ако да, в какъв размер ще са данъците, на месечна/ тримесечна/ годишна база и какви ще са разходите за счетоводно услуги.
Благодаря предварително.
Anthony
5 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг чрез АлиЕкспрес.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин (за в бъдеще) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Моля, ако имате възможност да ми помогнете с отговори на въпросите по-горе!
Поздрави,
Антъни
boncho.yanchev
5 years agoЗдравейте,
Имате изпратен имейл от нас с подробности.
Николай
5 years agoЗдравейте,
Моят случай е аналогичен на този. Обмислям да започна онлайн магазин чрез Shopify без мой директен досег до продуктите, извършващ дропшипинг от чужбина, основно Aliexpress, като процесът е същия на горепосочения коментар, както и въпросите.
Павлета
5 years agoЗдравейте, имам абсолютно същото запитване, като хората преди мен: дропшипинг чрез Shopify на стоки от Aliexpress към САЩ, UK, Канада. Имам регистрирано ООД, действащо (магазин за хранителни стоки), регистрирано по ДДС. Въпросът ми е как да осчетоводявам продажбите през онлайн магазина си, трябва ли да имам отделен касов апарат (според новите изисквания) само за онлайн продажбите? Трябва ли да фактурирам продажбите си на физическите лица – купувачи и задължена ли съм да събирам фактури за покупките от китайските доставчици. А, да се регистрирам по ДДС в САЩ, КАНАДА и UK? Ужасно объркана се чувствам, а не ми се иска да се отказвам на начален етап. Моля, помогнете!
С уважение,
Павлета
галина
5 years agoЗдравейте!Правя си онлайн магазин,в който за сега ще предлгам чрез дропшипинг стоки,чрез фирма в страната.Какви са стъпките по-нататък,които да предприема и с производителя ? Относно наредба Н8?Какво и срок на плащане ми предстои?
Aleksandar Keskinev
5 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг чрез АлиЕкспрес.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин предлагащ стоки, които са на склад в Китай/Испания/Полша и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Моля, ако имате възможност да ми помогнете с отговори на въпросите по-горе!
Поздрави,
Александър
Aleksandar Keskinev
5 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Моля, ако имате възможност да ми помогнете с отговори на въпросите по-горе!
Поздрави,
Александър
Георги Ценов
5 years agoЗдравейте!
Обмислям да се захвана с дропшипинг, но осчетоводяването на такъв тип дейност ми е малко мътно.
В общи линии схемата е обичайната:
– клиент купува на моя сайт дадена стока и прави плащане към мен.
– аз пускам поръчка към производителя на стоката с адрес – адреса на клиента ми и правя плащане към производителя
– производителя изпраща стоката директно на адреса на клиента ми
Таргетирам UK/USA – каква фирма трябва да се направи (ако трябва) и какви са спецификите при такъв тип дейност, конкретно когато клиенти са USA/UK, ако има разлика бих се интересувал и за EU какво е положението.
Благодаря!
Георги Ценов
5 years agoЗдравейте,
Със съпругата ми решихме да се захванем с дропшипинг, чрез платформата Shopify. Бяхме останали с впечатлението, че щом ще сме на практика само посредници, без реален досег до продукта, няма необходимост от регистриране на фирма. Но в хода на стартирането на он-лайн магазина през платформата и с всичко, което изчетох, съм леко объркан… Последното, което искам да извършвам дейност, която не е съобразена със законите. Ще съм Ви изключително благодарен, ако ни помогнете!
Интересува ме:
Трябва ли да си направим фирма още в началото? Притеснява ме, че не знаем все пак дали ще се окаже успешна за нас тази дейност. Ако не – в последствие какво ще правим с тази фирма?
Какви са стъпките, които трябва да предприемем, ако трябва да регистрираме фирма? Щом сме двама (семейство), дали може да е, ООД/ЕООД, или трябва да е нещо друго?
Какви данъци ще дължим? Под каква форма трябва да се отчита? От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
И двамата сме на трудов договор към момента. Това как се съотнася към създаването на фирма за он-лайн търговия с предимно в началото дейност извън страната – USA или UK (в зависимост къде ще е по-лесно от към счетоводна гл.т. ?
В общи линии:
– таргетираме клиенти (главно физически лица във USA)
– клиента поръчва от нас дадена стока на сума $20 например.
– ние приемаме плащането от USA клиента
– пускаме поръчка към производителя в Китай, който предлага дадената стока на цена $4 например.
– производителя в Китай изпраща стоката директно до клиента в USA, без да прилага фактура/маркетинг материали.
В този случай от Китайския производител ли ще трябва да търся фактура, защото доколкото знам Shopify са само платформа, и те не издават фактури за сделките, направени през платформата. Изобщо как стават нещата от счетоводна гледна точка при горе-описания сценарии?
Благодаря предварително!
Успешен и усмихнат ден!
Кьосев
5 years agoЗдравейте, имам желание да се занимавам с дропшипинг. Смятам да отворя онлайн магазин за различни продукти. Към момента нямам трудов договор. Идеята е да се свързвам с фирми и да предлагам техния продукт. Въпросите ми са следните: Трябва ли да со регистрирам фирма? ЕТ или ЕООД? От какъв тип счетоводство се нуждая? Благодаря предварително!
Поздрави, Кьосев
Владислав
5 years agoЗдравейте, въпросът, който искам да задам е идентичен със зададения от Anthony. Смятам да се занимавам със същата дейност и бих искал да задам същите въпроси.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин (за в бъдеще) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Бих Ви бил много благодарен ако отделите време да отговорите на въпросите ми.
boncho.yanchev
5 years agoЗдравейте, тъй като има засилен интерес към темата за данъчното облагане и счетоводното отчитане на Дропшипинг търговията, ние предлагаме на всеки, който се интересува възможност за получаване на безплатна консултация. Моля свържете се с нас на телефон 0887 850 875 и с радост ще отговорим на всички ваши въпроси. Успех!
Димитрина
5 years agoЗдравейте,
Моето запитване е като на колегата Наско, по-рано в коментарите:
„Здравейте, обмислям да си направя сайт онлайн магазин за някакви стоки (още обмислям какви) но ще бъдат много разнообразни.Четох доста за дропшипинг-а включително и вашата статия, но не мога да разбера някои неща и ще ви бъда безкрайно благодарен, ако ми отговорите.Аз в момента съм на трудов договор и имам възможност да стоя доста време зад компютъра и за това мисля да се занимавам с това като допълнителен доход.Виждам, че има няколко вида дропшипинг, трябва ли във всички варианти да си регистрирам фирма, за да правя тази дейност и какво трябва да знам за дропшипъра и начина му на работа за да не се изисква фирма?Мисля, че не обособих много добре въпроса си, но дано сте ме разбрали “
Аз също съм на трудов договор и имам достатъчно време зад компютъра. Единствената разлика, е че аз не желая да правя сайт, а просто да препродавам в онлайн платформите.
Поздрави,
Хубав ден 🙂
Димитрина
5 years agoЗдравейте,
Моето запитване е като на Наско, по-рано в коментарите:
„Здравейте, обмислям да си направя сайт онлайн магазин за някакви стоки (още обмислям какви) но ще бъдат много разнообразни.Четох доста за дропшипинг-а включително и вашата статия, но не мога да разбера някои неща и ще ви бъда безкрайно благодарен, ако ми отговорите.Аз в момента съм на трудов договор и имам възможност да стоя доста време зад компютъра и за това мисля да се занимавам с това като допълнителен доход.Виждам, че има няколко вида дропшипинг, трябва ли във всички варианти да си регистрирам фирма, за да правя тази дейност и какво трябва да знам за дропшипъра и начина му на работа за да не се изисква фирма?Мисля, че не обособих много добре въпроса си, но дано сте ме разбрали “
Аз също съм на трудов договор и имам достатъчно време зад компютъра. Единствената разлика, е че аз не желая да правя сайт, а просто да препродавам в онлайн платформите.
Хубав ден
deni
5 years agoЗдравейте, въпросът, който искам да задам е идентичен със зададения от Anthony. Смятам да се занимавам със същата дейност и бих искал да задам същите въпроси.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин (за в бъдеще) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Бих Ви бил много благодарен ако отделите време да отговорите на въпросите ми.
Biser
5 years agoЗдравейте,имам регистрация в Ebay като физическо лице.Ще извършвам дейност като дропшипър,Въпросът ми е,ако купувача е юридическо лице и ми поиска фактура как мога да му предоставя такава.Има се напредвит,че цената на стоката при производител е 100 лева ,а аз я продавам за 150 лева.Поздрави
Рош Мартиал
5 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг чрез АлиЕкспрес.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин (за в бъдеще) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Клиентите ми ще бъдат само в чужбина,в началото те ще бъдат в Франция.’
Въпроси:
1. Знам че трябва да имам регистрирана фирма.Но трябва ли да се регистрира по ддс в България.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Моля, ако имате възможност да ми помогнете с отговори на въпросите по-горе! Поздрави Рош Мартиал
Stanislav
5 years agoЗдравейте, и аз имам същият въпрос относно дропшипинг, но не ми отговаря счетоводство на оставения телефон. Физическо лице съм и искам да продавам през онлайн магазин , за момента става въпрос само за България, и на принципа само да извършвам услуга. Получавам поръчка ,изпращам на доставчик той праща директно на клиента с наложен платеж, и края на месеца примерно ми изплаща комисионна за продажбите. Законово мога ли и какви са вариантите да извършвам тази дейност като физическо лице за сега ? Оставям имейл ако може да ми дадете информация stan4o18@anv.bg . Благодаря предварително.
Бончо Янчев
4 years agoЗдравейте Дропшипинг търговци! Поради засиленият интерес към този вид търговия, на всеки от вас, който има нужда от информация и разяснения, ние от Финансово-Счетоводна Къща СКОДИ предоставяме една БЕЗПЛАТНА консултация. Можете да я получите като се обадите на телефон 0887 850 875 в удобно за вас време. Успех! 🙂
Ива Иванова
4 years agoЗдравейте, имам въпрос относно дропшипинг. Физическо лице съм и искам да продавам през онлайн магазин , за момента става въпрос само за България, и на принципа само да извършвам услуга. Получавам поръчка ,изпращам на доставчик той праща директно на клиента с наложен платеж, и края на месеца ми изплаща комисионна за продажбите. Законово мога ли и какви са вариантите да извършвам тази дейност като физическо лице за сега, тъй като са им и на трудов договор.
А ако реша да се захвана с дропшипинг, чрез платформата shopify. Бях останала с впечатлението, че щом съм на практика само посредник, без реален досег до продукта, няма необходимост от регистриране на фирма. Но в хода на стартирането на он-лайн магазина през платформата и с всичко, което изчетох, съм меко казано объркана…
Интересува ме:
Трябва ли да си направим фирма още в началото? Притеснява ме, че не знаем все пак дали ще се окаже успешна за нас тази дейност. Ако-не, в последствие какво ще правим с тази фирма..?
Какви са стъпките, които трябва да предприемем, ако трябва да регистрираме фирма?
Какви данъци ще дължа? Под каква форма трябва да се отчита? От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
Ралица
4 years agoЗдравейте, въпросът ми е идентичен с останалите относно законадателството при дропшипинг системата. Засега сайтът няма да оперира на територията на България, но седалището му ще е тук.
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Поздрави,
Ралица
Валери
4 years agoЗдравейте,
Имам фирма регистрирана по ДДС и по MOS. Имам онлайн магазин. Във връзка с новите изменения за електронните магазини, как трябва да се реши следният казус:
1. Клиент от ЕС (Холандия) си е поръчал артикул от онлайн магазина ми.
2. Платил е Х евро през PayPal към нашия магазин.
3. Изпратл съм поръчката му към производител в Естония (ЕС), който я изпълнява и изпраща директно на купувача в Холандия. Естонската фирма е регистрирана по ДДС.
4. Получавам фактура от Естония за Y евро (Y<X), където като получател е указан купувача а като платец ние но??? във фактурата (понеже клиента в Холандия е частно лице) е начислено ДДС.
6. Ние плащаме ли ДДС по MOSS (след като то е вече начислено от Естонците – 21% колкото е ДДС в Холандия)? Ако не как и къде отразяаме платеното ДДС по MOSS, за да си го приспаднем и да не плащаме ДДС по MOSS на прихода в PayPal?
7. Правилно ли е написана фактурата от естонците, платец БГ фирма, получател частно лице в Холандия?
Пламен
4 years agoЗдравейте, аз също ще бъда безкрайно благодарен ако изпратите мейл с малко разясняваща информация.
Става въпрос за дропшипинг при който заплащам продукта на производителя и той го изпраща директно към купувача. И възможно ли е със същата фирма да се продават стоки в Амазон, тук вече става въпрос за стока изпратена към склад на Амазон и те доставят на клиента. Благодаря ви
Pavel
4 years agoЗдравейте!
Ако приемам плащания от клиенти по 2checkout или Paypal трябва ли да имам касов апарат и супто по наредба н18
Penchev
4 years agoЗдравейте, моят въпрос е следния (Припокрива се с част от горните). Възнамерявам да дропшипвам през Shopify. Интересува ме първо дали има някакви нови моменти през 2020г?
А ето и как си представям да протече процеса в общи линии:
– намирам клиенти (главно физически лица във USA);
– клиента поръчва от мен дадена стока на сума $20 например. (чрез PayPal като начало);
– ние приемаме плащането от USA клиента;
– пускаме поръчка към производителя в Китай, който предлага дадената стока на цена $4 например.
– производителя в Китай изпраща стоката директно до клиента в USA, без да прилага фактура/маркетинг материали.
В този случай от Китайския производител ли ще трябва да търся фактура, защото доколкото знам Shopify са само платформа, и те не издават фактури за сделките, направени през платформата. Изобщо как стават нещата от счетоводна гледна точка при горе-описания сценарии?
-Как точно трябва да се оформят нещата с приход/разход?
– Какви данъци ще дължим? Под каква форма трябва да се отчита? От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
– Аз съм на трудов договор към момента. Това как се съотнася към създаването на фирма за онлайн търговия с предимно в началото дейност извън страната – USA
– Трябва ли да имам регистрирана фирма и в Щатите?
Благодаря предварително!
Евгени
4 years agoЗдравейте,
Със съпругата ми решихме да се захванем с дропшипинг, чрез платформата Shopify. Бяхме останали с впечатлението, че щом ще сме на практика само посредници, без реален досег до продукта, няма необходимост от регистриране на фирма. Но в хода на стартирането на он-лайн магазина през платформата и с всичко, което изчетох, съм леко объркан… Последното, което искам да извършвам дейност, която не е съобразена със законите. Ще съм Ви изключително благодарен, ако ни помогнете!
Интересува ме:
Трябва ли да си направим фирма още в началото? Притеснява ме, че не знаем все пак дали ще се окаже успешна за нас тази дейност. Ако не – в последствие какво ще правим с тази фирма?
Какви са стъпките, които трябва да предприемем, ако трябва да регистрираме фирма? Щом сме двама (семейство), дали може да е, ООД/ЕООД, или трябва да е нещо друго?
Какви данъци ще дължим? Под каква форма трябва да се отчита? От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
И двамата сме безработни към момента. Това как се съотнася към създаването на фирма за он-лайн търговия с предимно в началото дейност извън страната – USA или UK (в зависимост къде ще е по-лесно от към счетоводна гл.т. ?
В общи линии:
– таргетираме клиенти (главно физически лица във USA)
– клиента поръчва от нас дадена стока на сума $20 например.
– ние приемаме плащането от USA клиента
– пускаме поръчка към производителя в Китай, който предлага дадената стока на цена $4 например.
– производителя в Китай изпраща стоката директно до клиента в USA, без да прилага фактура/маркетинг материали.
В този случай от Китайския производител ли ще трябва да търся фактура, защото доколкото знам Shopify са само платформа, и те не издават фактури за сделките, направени през платформата. Изобщо как стават нещата от счетоводна гледна точка при горе-описания сценарии?
Благодаря предварително!
Успешен и усмихнат ден!
Сабина Иванова
4 years agoЗдравейте
Искам да продавам през онлайн магазин , за момента става въпрос само за България, на принципа на дропшипинга. Имам няколко въпроса:
1. Законово мога ли и какви са вариантите да извършвам тази дейност като физическо лице или трябва да регистрирам фирма?
Какъв тип фирма трябва да регистрирам?
2.Какви данъци ще дължа?
3.Под каква форма трябва да се отчитам?
4.От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
5.Трябва ли да се регистрирам в НАП?
6. Ако на по-късен етап реша да предлагам и друга стока, която закупувам на едро и препродавам трябва ли да имам фирма и как трябва да се отчитам?
Александър
4 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг чрез АлиЕкспрес.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин предлагащ стоки, които са на склад в Китай/Испания/Полша и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Моля, ако имате възможност да ми помогнете с отговори на въпросите по-горе!
Поздрави,
Александър
Em
4 years agoЗдравейте, имам няколко въпроса?
Трябва ли да имам регистрирана фирма
Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
Какви данъци ще дължа.
Под каква форма трябва да се отчитам.
От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
цветелин
4 years agoЗдравейте,
Със съпругата ми решихме да се захванем с дропшипинг, чрез платформата Shopify. Бяхме останали с впечатлението, че щом ще сме на практика само посредници, без реален досег до продукта, няма необходимост от регистриране на фирма. Но в хода на стартирането на он-лайн магазина през платформата и с всичко, което изчетох, съм леко объркан… Последното, което искам да извършвам дейност, която не е съобразена със законите. Ще съм Ви изключително благодарен, ако ни помогнете!
Интересува ме:
Трябва ли да си направим фирма още в началото? Притеснява ме, че не знаем все пак дали ще се окаже успешна за нас тази дейност. Ако не – в последствие какво ще правим с тази фирма?
Какви са стъпките, които трябва да предприемем, ако трябва да регистрираме фирма? Щом сме двама (семейство), дали може да е, ООД/ЕООД, или трябва да е нещо друго?
Какви данъци ще дължим? Под каква форма трябва да се отчита? От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
И двамата сме на трудов договор към момента. Това как се съотнася към създаването на фирма за он-лайн търговия с предимно в началото дейност извън страната – USA или UK (в зависимост къде ще е по-лесно от към счетоводна гл.т. ?
В общи линии:
– таргетираме клиенти (главно физически лица във USA)
– клиента поръчва от нас дадена стока на сума $20 например.
– ние приемаме плащането от USA клиента
– пускаме поръчка към производителя в Китай, който предлага дадената стока на цена $4 например.
– производителя в Китай изпраща стоката директно до клиента в USA, без да прилага фактура/маркетинг материали.
В този случай от Китайския производител ли ще трябва да търся фактура, защото доколкото знам Shopify са само платформа, и те не издават фактури за сделките, направени през платформата. Изобщо как стават нещата от счетоводна гледна точка при горе-описания сценарии?
Благодаря предварително!
Успешен и усмихнат ден!
Георги
4 years agoЗдравейте,
подобен въпрос, като всичките случаи по-горе.
Планираме стариране на е-магазин, продаващ чрез дропшипинг в България. Очакваните стоки са от България и Европа, като реално няма да минават през нас като търговец. Директно ще бъдат изпращани от производителя към крайния клиент, като възможни са вариантите с наложен платеж при доставка или плащане към нас, като търговец, по банков път.
Въпросите са:
– необходимо ли е да регистрираме фирма?
– ЕТ, ЕООД, с регистрация по ДДС ли трябва да бъде?
Всякаква друга информация ще ни бъде полезна! Благодаря предварително.
Преслава Александрова
4 years agoЗдравейте, и аз имам същият въпрос относно дропшипинг. Физическо лице съм и искам да продавам през страница във Фейсбук, за момента става въпрос само за България, и на принципа на посредничество. Получавам поръчка ,изпращам на доставчик той изпраща директно на клиента с наложен платеж, и края на месеца примерно ми изплаща комисионна за продажбите. Законово мога ли и какви са вариантите да извършвам тази дейност като физическо лице за сега ?
Златомира Цочева
4 years agoЗдравейте! Имам някои въпроси, относно Дропшипинга, за отговорите на които ще Ви бъда много благодарна!
Имаме фирма, продаваме онлайн дрехи, които са в наличност при нас, като за всяка изпратена дреха на клиент, издаваме касов бон. Обмисляме да се занимаваме и с Дропшипинг, като предполагам, че нещата могат да бъдат съвместими.
В случая ние ще си изготвяме товарителници за поръчани от клиенти продукти и ще ги продаваме
от името на фирмата, като ние ще събираме наложения платеж. Изпращаме готовата товарителница на Дропшипинг доставчика и той
изпраща продукта директно към нашия клиент. Ние зареждаме
предварително депозит при Дропшипинг доставчика /например 50,100, 200 лв. – зависи какви
обороти се правят/ и при всяка изпратена от него поръчка, той си приспада стойността на
продукта.
Моите въпроси:
– след като Дропшипинг доставчика изпраща артикула, а ние изготвяме товарителницата и наложеният платеж идва при нас, предполагам трябва да издаваме касов бон?
– Какво друго е необходимо да знаем в този случай на Дропшипинг?
Имейл за отговор: zdc79@abv.bg
Благодаря Ви!
Ivan
4 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг чрез АлиЕкспрес.
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин (за в бъдеще) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Мога ли да започна без фирма, просто за да видя как ще потръгне.
3. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
4. Какви данъци ще дължа.
5. Под каква форма трябва да се отчитам.
6. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
7. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
8. Трябва ли да създам отделна сметка, която да е друг тип от лична, за да се разплащам
Благодаря ви предварително !
Поздрави,
Иван
Стоянова
4 years agoС приятелят ми решихме да се захванем с дропшипинг, чрез платформата Shopify. Бяхме останали с впечатлението, че щом ще сме на практика само посредници, без реален досег до продукта, няма необходимост от регистриране на фирма. Но в хода на стартирането на он-лайн магазина през платформата и с всичко, което изчетох, съм леко объркана… Последното, което искам да извършвам дейност, която не е съобразена със законите. Ще съм Ви изключително благодарна, ако ни помогнете!
Интересува ме:
Трябва ли да си направим фирма още в началото? Притеснява ме, че не знаем все пак дали ще се окаже успешна за нас тази дейност. Ако не – в последствие какво ще правим с тази фирма?
Какви са стъпките, които трябва да предприемем, ако трябва да регистрираме фирма? Щом сме двама, дали може да е, ООД/ЕООД, или трябва да е нещо друго?
Какви данъци ще дължим? Под каква форма трябва да се отчита? От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
И двамата сме на трудов договор към момента. Това как се съотнася към създаването на фирма за он-лайн търговия с предимно в началото дейност извън страната – USA или UK (в зависимост къде ще е по-лесно от към счетоводна гл.т. ?
В общи линии:
– таргетираме клиенти (главно физически лица във USA)
– клиента поръчва от нас дадена стока на сума $20 например.
– ние приемаме плащането от USA клиента
– пускаме поръчка към производителя в Китай, който предлага дадената стока на цена $4 например.
– производителя в Китай изпраща стоката директно до клиента в USA, без да прилага фактура/маркетинг материали.
В този случай от Китайския производител ли ще трябва да търся фактура, защото доколкото знам Shopify са само платформа, и те не издават фактури за сделките, направени през платформата. Изобщо как стават нещата от счетоводна гледна точка при горе-описания сценарии?
Митко Иванов
4 years agoЗдравейте,
въпросите ми са идентични като на много от поставените по горе
Описание на процеса:
1. Аз ще имам онлайн магазин (за в бъдеще) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, разглеждащ онлайн магазина ми, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума в моята сметка.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата (без моята надценка).
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
5. таргетираме клиенти (главно физически лица във USA)
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма.
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам.
3. Какви данъци ще дължа.
4. Под каква форма трябва да се отчитам.
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая.
6. Колко ориентировъчно ще ми е разхода за счетоводител.
Бих Ви бил много благодарен ако отделите време да отговорите на въпросите ми.
Николай Николов
3 years agoЗдравейте, ще правя дропшипинг чрез АлиЕкспрес.
Описание на процеса:
1. Имам онлайн магазин (в платформата на shopify със закупен от мен домейн) предлагащ стоки, които са на склад в Китай и не са моя собственост.
2. Клиент, прави поръчка за закупуване на стока, като превежда съответната сума чрез paypal.
3. Аз правя същата поръчка на производителя/продавача в АлиЕкспрес и превеждам сумата.
4. Производителя/продавача в АлиЕкспрес организира и извършва транспорта и доставката до клиента.
Въпроси:
1. Трябва ли да имам регистрирана фирма?
2. Какъв тип фирма трябва да регистрирам?
3. Какви данъци ще дължа?
4. Под каква форма трябва да се отчитам?
5. От какъв тип счетоводство ще се нуждая?
6. Трябва ли да обявявам сайта си е НАП?
7. Мога ли да оперирам като физическо лице и какви данъци ще дължа, и как?
Моля, ако имате възможност да ми помогнете с отговори на въпросите по-горе!
Поздрави!